Under budget ~ $58.55 !

This is what we bought this week. Except the sugar is not in the picture. #12 sugar was put away in the pantry container already. 🙂

Here is the break down from each store :

Winn Dixie

(this is from what I posted on Wednesday)
4 lb Sugar $1.99
Dozen Large Eggs $..99
Wesson Canola or Veggie Oil $1.99
Total : $11.92

Dollar Tree

(who would have thunk it?!)
Pancake Syrup
Instant potatoes
Muscle Rub
Ibuprofen
Sour Cream
Pepperoni
Shredded Cheese
Lunch Bags
2 dozen eggs
3 bags (1 lb) of frozen veggies
Total : $13.06

Wal Mart

Purex $2.94
Milk $2.94
Black Beans $1.72
Pinto Beans $1.32
6 small packs of nuts  @$.48 each $2.88
( I eat these before I run)
2 Taco Seasoning Packets @ $.42 each $.84
2 Lettuce @ $1.24 each $2.48
4 one lb. rolls of ground turkey @ $1.18 each $4.72
Boneless Skinless Chicken Breast @ $1.79 lb $8.17
2 curtains rods @ $.97 each $1.94
2 TP @. $.97 each $1.94
Chicken Bouillon $1.08

Total  (w/tax) : $33.55

Grand Total : $58. 55

Under budget AGAIN. So it can be done! I made a few mistakes. I could have got the peanuts cheaper & more at Dollar Tree. Next week I will know. The lunch bags were not needed but just cause the kids wanted to see how to make your own microwave popcorn. Also I stocked up on : Beans, meat (again) and eggs. And things I do not buy weekly are : Muscle Rub (well, if this running keeps hurting it might! LOL), ibuprofen, detergent (once a month), curtain rods (I need 2 larger ones in the coming weeks & then I am done). We shall see how long the eggs last.

My surprise came from Dollar Tree this week. I did not realize there was good deals on cold foods there! They have been added to my weekly trips now. I will be posting our weekly menu tonight, so come back and enjoy. 🙂

Advertisements

About theprovidentpantry

Mother, wife, small business owner but most importantly I am a daughter of the King!
This entry was posted in Providence, Shopping Adventure. Bookmark the permalink.

3 Responses to Under budget ~ $58.55 !

  1. Anita says:

    Really enjoying reading this blog! 🙂

  2. Crizzle says:

    I’m enjoying it too. Our Dollar Tree doesn’t sell cold/frozen stuff. Big bummer. I have been thinking of switching to powder laundry detergent too. More bang for your buck for sure.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s